Czym karmić małe pieski rasy charles spaniel?

Pieski rasy charles spaniel to niesamowicie żywe i pełne energii zwierzęta, które poza wymaganiami odnośnie pielęgnacji skóry i sierści,  żywienie charles spaniela musi być odpowiednie.

W żywieniu charles spaniela ważne jest by zachować odpowiednie proporcje białka względem węglowodanów i podanych warzyw. Białko zwierzęce stanowi podstawę diety tego psa i jest przez niego najlepiej przyswajalne. Ze względu na to, że ma on bardzo krótki przewód pokarmowy pożywienie złożone jedynie z pokarmów pochodzenia roślinnego nie jest dobrze trawione, pomimo zawartości błonnika. Podobnie rzecz się ma ze słodyczami, ciastkami i czekolada, co jest dla psa po prostu szkodliwe i niestrawne. Z uwagi na to należy wystrzegać się przed podaniem niejadalnych dla psa produktów.

Pieski uwielbiają jednakże mięsko, które im nie szkodzi i można je pododawać w różnych formach: ugotowane lub surowe. Wielu hodowców podaje je w stanie surowym, co jest zbliżone do karmienia, jakie występuje w naturze. Mięso musi być zawsze odpowiednio rozdrobnione lub zmielone, ponieważ charles spaniele mają problemy z gryzieniem dużych kęsów. Występujące także problemy z chorobami dziąseł, powodują, że warto podawać im pokarm, który mogą gryźć, ponieważ w ten sposób oczyszczają sobie zęby i zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się kamienia nazębnego.

Żywienie charles spaniela nie jest skomplikowane, ale wymaga od hodowcy znajomości podstawowych zasad, do jakich musi się on zastosować, by zapewnić mu właściwy wzrost i rozwój, a przede wszystkim mu nie szkodzić. Proporcje podanego białka względem innych produktów jak warzywa i węglowodany to 2/3 posiłku. Białko jest zatem podstawowym składnikiem i aby spełniło swoją funkcję musi być świeże, lekkostrawne i rozdrobnione.

W  żywieniu psów tej rasy zabronione jest podawanie następujących składników: soli, ostrych przypraw, jak papryka i pieprz oraz cebuli, ponieważ wymienione składniki uszkadzają psu nerki. Zabronione jest także podawanie charles spanielowi ugotowanych kości drobiowych, wołowych, czy wieprzowych, ani też ości z ryb, które mogą uszkodzić narządy wewnętrzne psa i pokaleczyć jego przełyk. Kości wołowe, cielęce, wieprzowe, jakie podajemy psu powinny być surowe. Ponadto zabrania się żywić charles spaniela wędzonymi rybami oraz solonymi rybami morskimi, jak np. śledzie. Wszelkiego rodzaju kasze są źródłem cennych witamin, jednak w żołądku tego małego pieska zbyt długo są trawione, co może wywołać wymioty, biegunki i inne dolegliwości żołądkowe. Kasze należy podawać sporadycznie, częściej podawać ryż, który jest łatwo trawiony i nie stanowi nadmiernego obciążenia żołądka. Należy unikać ziemniaków, a jeśli decydujemy się na ich podanie muszą one być długo gotowane aż do uzyskania rozgotowanej masy.

Żywienie każdego psa jest zadaniem trudnym i wymaga od właściciela gruntownej wiedzy. W zależności od wieku psa należy modyfikować skład mieszanki, by zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe psa. Wymagania żywieniowe u dorosłych psów, ze względu na zahamowany wzrost, musi być inne, ponieważ spada im zapotrzebowanie na białko, które należy zastąpić warzywami i owocami. W przeciwnym razie pieski przytyją, bo nie będą w stanie spalać nadmiaru uzyskanej w karmie energii. Inaczej też należy układać menu w przypadku psów starych, gdzie zapotrzebowanie energetyczne jest najniższe, a psy większość czasu przesypiają na kanapie.

 

Dodaj komentarz