Dobra hodowla cavalier king charles spaniel – Jak znaleźć i rozpoznać?

Decydując się na psa z rodowodem, szuka się zazwyczaj hodowli mającej szczeniaki rasy cavalier king charles spaniel bądź też spodziewającej się je mieć w najbliższym czasie. Decyzja posiadania kawaliera jest decyzją podejmowaną na długie lata, wobec czego nie warto się spieszyć przy kupnie tego psa i wybrać odpowiednią hodowlę oferującą zdrowe rasowe zwierzęta.

Każdy szanujący się hodowca nie sprzedaje szczeniąt na bazarze czy giełdzie. Zna bowiem wartość swojej pracy oraz wartość swoich małych podopiecznych, których nie chce narażać na stres związany z rozstaniem z matką oraz choroby zagrażające maluchowi w nowym, nieznanym mu środowisku, często niestety hałaśliwym, gwarnym i zatłoczonym. Niedostatecznie wykształcony układ immunologiczny może nie być w stanie obronić się przed zarazkami i bakteriami. Poza tym takie działania hodowcy są niezgodne z regulaminem hodowli psa rasowego.

Aby znaleźć odpowiednią dla nas hodowlę psa cavalier king charles spaniel, najlepiej jest skontaktować się z najbliższym naszemu miejscu zamieszkania, odziałem Związku Kynologicznego. Niezłym miejscem na znalezienie dobrego hodowcy są wystawy psów rasowych, gdzie można przyjrzeć się przedstawicielom różnych ras, dokonać ich indywidualnej oceny wyglądu, charakteru i zachowania. Innym sposobem uzyskania informacji taki temat jak hodowla Cavalier king charles spaniel  jest prasa kynologiczna i zamieszczanie w niej ogłoszenia oraz strony i reklamy internetowe. Istotnym źródłem informacji o rasie, hodowcach i hodowlach mogą okazać się pasjonaci i właściciele psów.

W dobrej hodowli rasy cavalier king charles spaniel jest tyle zwierząt, iloma jest w stanie zająć się jej właściciel. Hodowca bowiem musi znaleźć czas dla każdego szczeniaka. Z pewnością bardzie zadbane będą maluchy z niedużej hodowli, aniżeli tej, w której jest duża gromada, nie pozwalająca na należyte indywidualne podejście do każdego psiaka.

Dobry hodowca rasy cavalier king charles spaniel potrafi tak skojarzyć pary, by uzyskać jak najbliższe wzorcowi potomstwo. Jest to ktoś szczególnie dbający o szczenięta, szukający dla nich jak najlepszych domów. Dobra hodowla Cavalier king charles spaniel  nie oszczędza się na karmie, regularnie przeprowadza się odrobaczenie i szczepienia ochronne. poza tym przeznacza się wystarczająco dużo czasu na socjalizację szczeniaka.

Dobra hodowla Cavalier king charles spaniel  udziela  wszystkich potrzebnych informacji dotyczących rasy, jej cech szczególnych, pielęgnacji, żywienia oraz wychowania psów. Jest to też ta hodowla, która nie jest nastawiona na zysk, a jedynie jest efektem hobbistycznych zainteresowań hodowcy. Dlatego też lepiej jest unikać dużych hodowli, które nierzadko są jedynym źródłem utrzymania ich właścicieli.

Przy wyborze dobrej hodowli warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich przebywają psy. Istotna jest tu czystość, odpowiednie pomieszczenia, zapewnienie zwierzętom wybiegu. Przyjrzeć się też należy zachowaniom psów oraz ich stosunkiem do opiekuna. Kawaliery powinny być tutaj chętne do zabawy, energiczne i wesołe, przymilające się do opiekuna.

Warto również przyjrzeć się dokumentom posiadanym przez hodowcę, chodzi tutaj w szczególności te potwierdzające osiągnięcia wystawowe i hodowlane oraz wyniki badań weterynaryjnych.

Jeśli hodowla i hodowca spełniają wszystkie powyższe warunki i nic nie budzi naszych zastrzeżeń, można podjąć decyzję o zakupie szczeniaka.

 

Dodaj komentarz