Dworski piesek Karola II Stuarta

Przodkowie tego pełnej gracji pieska wywodzą się prawdopodobnie ze wschodu, a w Europie pojawili się w średniowieczu. Zaś w prostej linii pies ten jest potomkiem king charles spaniela, psa myśliwskiego popularnego w XIV w. w Anglii. Rasa zawdzięcza swoją nazwę królowi Karolowi II Stuartowi, który szczególnie sobie ją upodobał. Cavalier king charles spaniel był bardzo ceniony na królewskich dworach. Cieszył się ogromną popularnością jako pies salonowy pań z wyższych sfer. Mimo stuleci przebytych na salonach nie udało się wymazać w nim natury myśliwego.

Przedstawiciel tej rasy jest zwierzęciem o proporcjonalnej sylwetce. Ma prosty grzbiet i krótkie lędźwie oraz klatkę piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami. Między uszami jego głowa jest niemalże płaska. Jego duże, czarne oczy są lekko przymrużone. Nos ma czarny oraz długie, opadające uszy pokryte falującym włosem. Rasę tę cechuje długa i lśniąca szata w barwach: czarno-brązowej, rubinowej, blenheim oraz trójkolorowej.

Pies rasy cavalier king charles spaniel jest zwierzęciem śmiałym, aktywnym, łagodnym i zadowolonym z życia. Cechuje go umiłowanie do pieszczot, uwielbia hołubić swojego właściciela i odwzajemniać mu każdą okazaną mu uwagę. Szybko staje się ulubieńcem rodziny, jest psem należącym do grupy najmilszych i o najlepszych manierach wśród ras psów pokojowych. Jest wspaniałym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Kocha dom i towarzystwo. Nie będzie za to dobrym stróżem, gdyż każdego gościa powita z radością. Cavalier king charles spaniel jest wręcz idealnym psem rodzinnym.

Warto dodać, że pies ten wspaniale też dostosuje się do różnych stylów życia. Odnajdzie się jako pies salonowy, ale też doskonale dostosuje do warunków życia na wsi. Będzie dobrym kompanem samotnego właściciela, ale też i dużej rodziny. Kawalier przepada wręcz za towarzystwem człowieka, dlatego właściciel musi zapewnić mu uczestnictwo w życiu rodzinnym, w przeciwnym wypadku, pies będzie czuł się samotny i odrzucony. Należy unikać też pozostawiania go samego w domu na dłuższy czas.

Kawalier to pies nawiązujący dobre kontakty z innymi zwierzętami. Odznacza się silnym instynktem stadnym, wobec czego bez trudności zaakceptuje w domu inne osobniki, trzeba tylko uważać, by nie został zdominowany przez inne większe rasy.

Pies tej rasy uwielbia drzemki w zaciszu domowym, ale też potrzebuje codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Uwielbia spacery i zabawy w ogrodzie.

Układanie kawaliera nie sprawia większych problemów, choć nie należy do tych, którzy uczą się zbyt szybko. Ze względu na swój dość silny charakter cavalier king charles spaniel może ignorować niewygodne dla niego nakazy.

Ogólnie jest to zdrowa rasa, choć zdarzają się problemy zdrowotne. Są to głównie choroby serca (problemy z zastawką), skóry (tzw. rybia łuska), deformacja biodra (dysplazja), a także problemy z oczami (katarakta, zanik siatkówki).

Dodaj komentarz