Kawaliery – ulubieńcy dworu królewskiego

Rys historyczny

Przodkowie kawalierów wywodzą się prawdopodobnie z azjatyckiej rasy przybyłej w średniowieczu ze wschodu. Po dotarciu do Europy zostali skrzyżowani ze spanielami. W XVI w. ceniono je we Francji i Anglii. Stały się ulubieńcami koronowanych głów: Karola I, Karola II, a także Jamesa I, Henryka VIII, Elżbiety I oraz Marii Stuart. We Francji zaś hodowali je Henryk III i Ludwik XV. Swoją pierwotną nazwę „king Charles spanielˮ zawdzięczają królowi Karolowi II Stuartowi, który szczególnie upodobał sobie tę rasę. Były bardzo popularne jako psy salonowe dam z wyższych sfer. Rasa oficjalnie została zarejestrowana w 1945 roku.

Cavalier king charles spaniel opis rasy:

Wygląd: Psy tej rasy mają krótki i zwarty tułów, prosty grzbiet, mocno owłosione łapy. Poza tym cechują się płaską głową między uszami, stożkowatą kufą oraz dużymi, ciemnymi, i szeroko rozstawionymi oczami. Ich kształtna głowa ozdobiona jest długimi, wysoko osadzonymi, opadającymi uszami o pofalowanej sierści. Mają długą, jedwabiście lśniącą szatę w barwach: blenheim, tricolor oraz czarnym podpalanym i rubinowym. Robią wrażenie psów o harmonijnej sylwetce, poruszających się z gracją i zwinnością.

Charakter i zachowanie: Kawaliery są śmiałymi i aktywnymi psami. Dzięki doskonałemu węchowi i wzrokowi z łatwością potrafią wytropić zwierzynę. Uwielbiają pieszczoty i zabawy z opiekunem. Z natury są łagodne, wesołe, wrażliwe, czujne i uległe. Źle znoszą hałasy, strofowanie i samotność. Kochają życie towarzyskie i rodzinę. Są zupełnie nieagresywne i przyjaźnie ustosunkowane do dzieci i innych zwierząt domowych. Nadają się nawet dla niedoświadczonego właściciela.

Pielęgnacja: Psy te nie przysparzają większych kłopotów pielęgnacyjnych, nie wymagają strzyżenia ani trymowania. Szczególnie dbać należy o wrażliwe uszy i sierść, czyszcząc ją z kołtunów, z tego powodu zaleca się częste szczotkowanie.

Żywienie: Wymagają odpowiednio zbilansowanej karmy. Lubią się przejadać, przez co może wzrastać ich waga.

Szkolenie i tresura: Przeciętna łatwość tresury. Kawaliery najlepiej czują się w roli ulubieńca rodziny, toteż bywa, że nie są skorzy do nauki. Źle znoszą brutalne i zbyt ostre traktowanie.

Problemy zdrowotne: Na ogół to zdrowa rasa dożywająca niekiedy do 14 lat. Jednak zdarza się, że mają problemy związane z sercem, deformacją bioder, oczami i uszami.

Dodaj komentarz