Pierwsze fazy rozwojowe kawaliera – szczeniak cavalier king charles spaniel

szczeniak cavalier king charles spaniel na śnieguW pierwszych chwilach, tuż po przyjściu na świat, szczeniaki cavalier king charles spaniel wyposażone są jedynie w kilka podstawowych odruchów. Są całkowicie zależne od matki i wymagają stałej opieki. Nie mają też w pełni rozwiniętego systemu nerwowego, ich kora mózgowa jest praktycznie niewykształcona, a ich zmysły dopiero zaczynają funkcjonować (oprócz oczywiście dotyku i częściowo węchu). Ograniczone też są ich możliwości przemieszczania. Takie maluchy nie są nawet w stanie sami się wypróżnić i oddać mocz.

W pierwszym tygodniu życia szczeniak cavalier king charles spaniel przesypia 90 % czasu, natomiast pozostałe 10 % spędzając na jedzeniu. Odczuwa ciepłą i zimną temperaturę, toteż pełzając, instynktownie szuka ciepła matki. Nie potrafi jeszcze samodzielnie przewrócić się na grzbiet. Brak możliwości oddania moczu i wypróżnienia wymaga stymulacji matki, która liże brzuch i krocze szczeniaków. Maluchy prezentują jedynie pierwotne odruchy pozwalające na odnalezienie sutków czy odpowiedź na pobudzanie matki. Szczeniak cavalier king charles spaniel w ciągu pierwszego tygodnia życia podwaja swoją wagę urodzeniową.

Drugi tydzień życia rozpoczyna okres przejściowy, w którym szczeniaki rozwijają swoje zmysły: wzrok, smak, powonienie, słuch. Około 8-10 dnia otwierają oczy, choć jeszcze nie widzą, a na przełomie drugiego i trzeciego tygodnia zaczynają otwierać uszy, mimo że jeszcze nie słyszą. Pojawienie się percepcji słuchowej wyznacza koniec fazy przejściowej i przejście do fazy socjalizacji.

W trzecim tygodniu życia szczeniakom zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki. Zaczynają też wstawać i chodzić. Wtedy też można próbować podawać im płynne pokarmy. W tym okresie nie potrzebują już stymulacji w zakresie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Zapoznają się z elementami tworzącymi świat dookoła oraz zaczynają zabawy z rodzeństwem.

Pod koniec tego okresu, zwanego fazą socjalizacji i trwającą do trzeciego miesiąca życia, szczeniaki cavalier king charles spaniel nawiązują już więź emocjonalną z jakimś osobnikiem, np. matką. Potrafią rozpoznać swój własny gatunek oraz mają zgromadzone prawdziwe bazy informacji dotyczące otaczającego ich świata. Im więcej tych informacji zgromadzą, tym będą bardziej stabilne emocjonalnie i lepiej przystosują się do różnych warunków. Niezwykle ważną częścią tego okresu jest nauka hierarchii, kontrolowania swoich zachcianek zgodnie z regułami panującymi w stadzie.

Około 4.-5. miesiąca życia zaczynają uwidaczniać się różnice między suczkami a psami. W tym to czasie matka zaczyna odsuwać od siebie swoich synów. Coraz rzadziej toleruje ich towarzystwo, częściej karci i rzadziej liże.

Uzyskanie dojrzałości psychicznej i zakończenie wzrostu psa jest równoznaczne z osiągnięciem dojrzałości.

Dodaj komentarz