W jaki sposób pielęgnować psy cavalier king charles spaniel w domu?

cavalier king charles spaniel na kanapie, pielęgnacja cavalier king charles spanielaPielęgnacja psów rasowych wymaga od właściciela odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Początkujący hodowca nie zawsze jest w stanie sprostać oczekiwaniom psów, dlatego nie należy bać się zwracać z o pomoc do lekarza weterynarii i innych specjalistów. Udzielone przez nich informacje z pewnością pomogą i dodadzą pewności siebie w podejmowaniu czynności pielęgnacyjnych u naszego pupila. Jest to o tyle istotne, że nasza niepewność i zdenerwowanie udzielają się także pieskowi, co dodatkowo go stresuje i wywołuje lęk. Celem pielęgnacji psa jest zapewnienie komfortu życia oraz poprawienie jakości życia i zapewnienie psom odpowiedniego poziomu higieny.

Pielęgnacja powinna być przyjemnością dla naszego pieska, a nie źródłem jego cierpienia, czy stresu. Pielęgnacja cavalier king charles spaniela nie jest wymagająca. Niemniej jednak nie wyklucza podejmowania czynności odnośnie pielęgnacji sierści, skóry, pazurów, uszu i oczu. Sierść psa wymaga regularnego wyczesywania. Hodowcy zalecają, by przy tej czynności szczególnie ostrożnie traktować niektóre z części ciała, a przede wszystkim okolice uszu i kończyn. Podobnie należy traktować ogon pieska, który należy czesać bardzo delikatnie. Jeśli włosy są przesuszone w tych miejscach i łamliwe, należy je przed czesaniem lekko zwilżyć, wówczas unikniemy ich uszkodzenia i nie będą się kruszyły. Takie wyczesanie jest korzystne dla kondycji włosa oraz powoduje, że łatwiej jest nam zachować higienę otoczenia, ponieważ piesek nie gubi sierści. W pielęgnacji sierści i skóry istotne są kąpiele. Przed jej przystąpieniem zawsze należy psa dokładnie wyczesać. Mycie psa należy przeprowadzić bardzo sprawnie rozpoczynając je od grzbietu i zawsze myć głowę na końcu. Do kąpieli należy stosować delikatnego szamponu dla psów długowłosych lub szamponu dla niemowląt. Mydliny spłukujemy bardzo dokładnie zawsze od góry w kierunku ogona. Następnie należy dokładnie osuszyć psa.

Pielęgnacja cavalier king charles spaniela jest oczyszczanie oczu, co należy robić regularnie usuwając ewentualną wydzielinę, ciała obce i sierść z oczu przy użyciu wacika nasączonego w letniej wodzie.

Pielęgnacja cavalier king charles spaniela polega na szczególnej ochronie wrażliwych uszu przed bakteriami, które wywołują trudne do leczenia stany zapalne poprzez systematyczne ich czyszczenie. Należy usuwać gromadząca się woskowinę oraz delikatnie wyskubać nadmiar wyrastających w małżowinie włosków.

Kolejnym etapem w pielęgnacji pieska jest kontrolowanie stanu jego łap. Każdorazowo po całym dniu należy dokonać oględzin poduszeczek i usunięcie ewentualnych ciał obcych, które mogą być przyczyną występowania infekcji i narazić pieska na niepotrzebne cierpienie. Łapy należy obmyć, bardzo dokładnie osuszyć i natłuścić(w wilgotnym futrze między poduszeczkami mogą rozwijać się bakterie). Jest to szczególnie ważna czynność w zimie, kiedy pies jest narażony na odmrożenia i wychłodzenie. Krem tłusty będzie stanowił dla niego barierę ochronną. Ponadto pielęgnacja łap to także obcinanie pazurów. Przy tej czynności należy zachować ostrożność i uważać by nie naruszyć rdzenia pazura. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej udać się do specjalisty. Należy je przycinać przynajmniej raz w miesiącu.

Pielęgnacja cavalier king charles spaniela może być również realizowana w ramach usług psiego fryzjera, którego usługi są coraz bardziej popularne także w naszym kraju.

 

 

Dodaj komentarz